Facebook noscript imageHbtqi-aktivister kritiserar Stockholm Pride
Hbtqi-aktivister kritiserar Stockholm Pride
Bild från Prideparaden i Stockholm 2012. Foto: Pelle Sten from Stockholm, Sweden, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Bild från Prideparaden i Stockholm 2012. Foto: Pelle Sten from Stockholm, Sweden, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Inför lördagens prideparad i Stockholm har evenemanget mötts av kritik från en grupp aktivister som menar att Stockholm Pride blivit för kommersiellt och inte representerar alla inom hbtqi-rörelsen. ”Det enda vi får från Stockholm Pride är pinkwashing”, säger en aktivist.

Prideparaden gick av stapeln i centrala Stockholm på lördagseftermiddagen och väntas locka tusentals deltagare och åskadare. Men evenemanget möts samtidigt av kritik.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.