
Robert Hedarv har blivit avsatt som president för mc-klubben Comanches MC:s Skåneavdelning South End, som pekas ut som en del av den kriminella miljön. Enligt Acta Publica var det besöket på Jimmie Åkessons bröllop som ledde till att han fick lämna rollen.
Nyheten om att Robert Hedarv närvarade vid SD-ledaren Jimmie Åkessons bröllop blev en stor medieföljetong under hösten. Detta efter ett avslöjande från Expressen.
Nu rapporterar Acta Publica att Hedarv tvingats lämna sin roll som president för South End. Den styrande organisationen för Comanches i Danmark ska inte ha uppskattat den uppmärksamhet som följde med bröllopsbesöket och därmed tagit ledarrollen ifrån honom i samråd med svenska kapitlet.
Enligt källuppgifter till Acta Publica ska avdelningen South End dessutom ha lagts på is av Comanches och medlemmarna uppges nu tillhöra kapitlet på västkusten. Det ska emellertid inte ha att berott på Hedarvs bröllopsbesök eller avsättandet av denne, utan snarare på interna konflikter.
Läs även: Åkesson om bröllopsgästen: ”Så korkad är jag åtminstone inte”