Facebook noscript imageHerrey går till KD – efter M-avhoppet
Hoppa till innehållet

Herrey går till KD – efter M-avhoppet

Richard Herrey. Foto: Claudio Bresciani/TT
Richard Herrey. Foto: Claudio Bresciani/TT

I december meddelade Richard Herrey att han lämnar Moderaterna. Nu går han över till Kristdemokraterna istället.

– I dag är jag kristdemokrat, säger Herrey till SVT, som var först med att rapportera om den nya partitillhörigheten.

Anledningen bakom M-avhoppet var enligt Herrey en frustration med hur Stockholmsmoderaterna skötte nomineringsprocessen inför sammanställningen av vallistorna, en process som han beskrev som ”odemokratisk”.

Bland annat uppgav Herrey att han i förra valet var den mest kryssade moderaten – men slutade på plats 17 på listan. Droppen blev när nomineringskommittén inför årets provval placerade honom utanför valbar plats för tredje gången i rad.

Men nu fortsätter alltså den politiska resan i Kristdemokraterna.

– Det känns väldigt bra att byta parti. KD är ett fantastiskt parti som har de värderingar som jag själv står för, säger han.

Läs även: Richard Herrey: Därför lämnar jag Moderaterna

Läs även: Moderaterna om Herreys avhopp: ”Trist”

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu