
Den amerikanske historikern Victor Davis Hanson varnar för Europas framtid. Massdemonstationer, energikris och massinvandring hotar kontinenten, enligt experten.
Den välkände amerikanske historikern, svenskättlingen Victor Davis Hanson, målar upp en dyster bild av Europas nuvarande tillstånd i ett nytt Youtube-klipp för The Daily Signal.
– Ju mer vi ser av det moderna Europa, desto mer har vi anledning till djup oro, säger Hanson.
Victor Davis Hanson säger att allt fler vanliga medborgare i Europa börjat protestera mot den rådande politiken. Han pekar på protester i Storbritannien mot massinvandring och invandrarbrottslighet. Och menar att vanliga britter uppfattar att illegala invandrare positivt särberhandlas.
– Det finns en uppfattning hos allmänheten att illegala invandrare inte behandlas [lika tufft] som vanliga britter, säger Victor Davis Hanson.
I Tyskland beskriver han att opinionen för invandring har rasat massivt.
Femton procent lever på bidrag
Tyskland har enligt Hanson 15-16 procent av befolkningen som utländska medborgare som inte är födda i landet. Många kom dit illegalt under tidigare förbundskanslern Angela Merkels tid, då hon släppte in en miljon människor från Mellanöstern.
I Sverige är ungefär 20 procent av befolkningen födda utomlands.
Den tyske förbundskanslern Friedrich Merz har konstaterat att Tyskland inte längre kan finansiera sin välfärdsstat.
Tyskland har helt enkelt inte råd att subventionera 15 procent av befolkningen som i stor utsträckning lever på bidrag säger Victor Davis Hanson.
Energipolitiken slår hårt
Hanson beskriver hur europeiska länder medvetet skadat sin ekonomi och konkurrenskraft genom att sluta med energi från fossila bränslen, allt motiverat med olika klimatargument. Tyskland har stängt kärnkraftverk samt gas- och oljekraftverk, vilket lett till kraftigt höjda energipriser och beroende av Ryssland.
Resultatet är enligt Victor Davis Hanson att vanliga medborgare inte längre har råd att värma upp sina hem på vintern eller använda luftkonditionering på sommaren. Företagen blir inte heller konkurrenskraftiga globalt på grund av de höga elkostnaderna.
– Det socialistiska paradigmet producerar inte varor och tjänster som möjliggör sådana allmänna bidragssystem, konstaterar historikern.
Hanson menar att Europa måste återgå till förnuftiga energipolitiska beslut och säkra sina gränser för att klara framtiden.