
Hollywoodveteranen Michael Douglas kritiserar USA:s politiska utveckling när han talar under en presskonferens i Tjeckien. – Vårt land flörtar med autokrati, precis som vissa andra demokratier i världen, sade Douglas enligt Hollywood Reporter.
Den 80-årige skådespelaren, som var på plats för att presentera en restaurerad version av klassikern ”Gökboet”, sade att han inte ville nämna presidentens namn då det redan nämnts tillräckligt.
– Vårt land flörtar med autokrati, precis som vissa andra demokratier i världen, sade Douglas enligt Hollywood Reporter.
Douglas betonade demokratins sårbarhet och att den alltid måste skyddas. Han sade att amerikaner upprätthåller en idealism som inte motsvarar verkligheten.
Pengar i politiken
Douglas kritiserade hur ekonomiska intressen styr politiken och menade att människor numera går in i politiken för att tjäna pengar.
– Det besvärande är att politik nu verkar vara till för vinst. Folk går in i politiken nu för att tjäna pengar, sade han enligt Hollywood Reporter.