Facebook noscript imageHon lämnar Danmark – efter Prideflaggorna på skolan
Hon lämnar Danmark – efter Prideflaggorna på skolan
Salma Naddaf. Foto: Stina Stjernkvist/TT/Faksimil Tiktok.
Salma Naddaf. Foto: Stina Stjernkvist/TT/Faksimil Tiktok.

Den danska Tiktokprofilen Salma Naddaf, 36, har valt att lämna Europa och återvända till Syrien. I en uppmärksammad video säger hon att beslutet grundar sig i en värderingskrock och att Prideflaggor på barnens skola blev droppen.

Salma Naddaf är en av Danmarks största influencers med över tio miljoner följare på sociala medier, rapporterar Expressen. Bara på Tiktok har hon omkring tre miljoner, enligt rankningssajten Hypeauditor.

I videon berättar Naddaf att flytten från Danmark, där hon bott i elva år, var ett svårt men nödvändigt beslut.

– Att ta farväl av människor jag levt med i elva år var väldigt svårt. Men jag var övertygad om att mina barn inte borde växa upp på en plats med seder och traditioner som inte liknar våra, säger hon i klippet.

Prideflaggor blev vändpunkten

Enligt Naddaf var det regnbågsflaggorna på barnens skolor som fick henne att bestämma sig. Hon anser att könsidentitet i Europa inte längre behandlas som ett personligt val, skriver Expressen.

– Jag kunde absolut inte tolerera detta som miljö för mina barn att växa upp i, säger hon.

Återvänder till sitt hemland

Salma Naddaf kommer ursprungligen från Syrien och kom till Danmark för elva år sedan i samband med inbördeskriget.

För fem år sedan började hon lägga upp arabiskspråkiga videor där hon pysslade tillsammans med sina barn. Sedan dess har hon främst fokuserat på att ge heminredningstips genom enkla pyssel.

I videon betonar hon att hon är tacksam för sin tid i Europa och att hon lärt sig mycket, bland annat tolerans för alla människor oavsett ”sort eller religion”.

– Men min återvändo till Syrien var viktig för mina barns framtid, avslutar hon.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu