Facebook noscript imageIntern S-kritik: Dåligt grundjobb innan valet
Hoppa till innehållet

Intern S-kritik: Dåligt grundjobb innan valet

Magdalena Andersson (S). Foto: Bene Riobó, CC BY-SA 4.0.
Magdalena Andersson (S). Foto: Bene Riobó, CC BY-SA 4.0.

Flera insatta källor, bland dem personer i det egna partiet, kritiserar Socialdemokraternas förarbete inför valet. – Det gjordes ett dåligt grundjobb innan valet och det får man betala för nu, säger en S-källa till Aftonbladet.

Regeringsfrågan är fortfarande olöst, 43 dagar efter riksdagsvalet. Enligt Aftonbladet har de rödgröna partierna kontakt med varandra på flera nivåer. Partiernas röda linjer hindrar dock att regeringsförhandlingar kommer i gång.

– Det händer ingenting på den fronten, säger en rödgrön källa till tidningen.

Kritiken från källorna gäller främst att Socialdemokraterna inte var tillräckligt förberedda före valet för att kunna samla de rödgröna partierna. En av dem finns inom S och anser att partiet borde ha fört betydligt fler samtal och haft fler kontakter vid sidan av de officiella.

Läs Bulletin.

139 kr/mån.

  • Alla artiklar och granskningar
  • Ingen reklam
  • Brottskartan
  • Ingen bindningstid – avsluta när du vill
PrenumereraEtt år – 1 450 kr

Betala med kort eller Klarna.