Facebook noscript image Iran kallar svensk ambassadör efter Pehrsons kritik
Nyheter
Iran kallar svensk ambassadör efter Pehrsons kritik
Utbildningsminister Johan Pehrson (L). Foto: Viktoria Bank/TT
Utbildningsminister Johan Pehrson (L). Foto: Viktoria Bank/TT

Iran har kallat upp Sveriges ambassadör Mathias Otterstedt med anledning av ”olämpliga uttalanden” från utbildningsminister Johan Pehrson (L), rapporterar Aftonbladet.

Statliga iranska medier rapporterar om en protest från landets utrikesdepartement. En avdelningschef på UD säger att ”den svenska regeringen inte är i en position att ifrågasätta ett annat lands rättsliga institutioner och försvara en brottsling vars brott har bevisats fullt ut”.

Men exakt vad för uttalanden det rör sig om är oklart.

Enligt SvD tycks bakgrunden vara Pehrsons kommentar på sociala medier från slutet av februari. ”Det behövs hökögon på Irans agenter i Sverige”, skrev ministern på X efter nyheter om en person som arbetat för iransk underrättelsetjänst och fått en doktorandtjänst i Lund.

Irans regim vill även diskutera skolmassakern i Örebro, där en iransk medborgare var ett av offren. Landet kräver information om brottsutredningen.

Tidigare i veckan kallade Sveriges utrikesdepartement till sig Irans ambassadör med anledning av den fängslade forskaren Ahmadreza Djalalis försämrade hälsotillstånd och krävde hans frisläppande.

Cecilia Aspegren

Journalist.