Facebook noscript imageIransk student döms till döden för inlägg på sociala medier
Hoppa till innehållet

Iransk student döms till döden för inlägg på sociala medier

Foto: Privat / Mehr News Agency, CC BY 4.0
Foto: Privat / Mehr News Agency, CC BY 4.0

En iransk kvinna har dömts till döden för att ha förolämpat profeten Muhammed i ett inlägg på sociala medier. Najmeh Amini har även dömts till mer än tolv års fängelse i ett separat mål. Fallet väcker ny oro för den iranska regimens användning av dödsstraff mot oliktänkande.

Najmeh Amini, en 23-årig ekonomistudent från den iranska staden Mashhad, har dömts till döden för det som i Iran klassas som förolämpning av profeten Muhammed. Enligt människorättsorganisationer gäller domen ett inlägg på sociala medier vars exakta innehåll inte har offentliggjorts.

Amini hålls frihetsberövad på Vakilabadfängelset i nordöstra Iran. Enligt uppgifterna greps Amini i samband med de landsomfattande protesterna i Iran i januari 2026 då regimen slog ned på demonstrationer mot det politiska styret.

Iransk lag föreskriver dödsstraff för brottet, som omfattar förolämpningar mot Muhammed och vissa andra centrala religiösa gestalter inom islam.

Läs Bulletin.

139 kr/mån.

  • Alla artiklar och granskningar
  • Ingen reklam
  • Brottskartan
  • Ingen bindningstid – avsluta när du vill
PrenumereraEtt år – 1 450 kr

Betala med kort eller Klarna.