Facebook noscript imageIsrael bekräftar: Kista med Shiri Bibas överlämnad till Röda Korset
Utrikes
Israel bekräftar: Kista med Shiri Bibas överlämnad till Röda Korset
Shiri Bibas med sönerna Ariel och Kfir. Alla mördade. Foto: X
Shiri Bibas med sönerna Ariel och Kfir. Alla mördade. Foto: X

Hamas har på fredagskvällen lämnat över en kista som påstås innehålla Shiri Bibas kvarlevor till Röda Korset. Israel bekräftar att mottagandet har skett och att familjen Bibas har informerats.

Detta sker efter att det på fredagsmorgonen uppdagades att den kropp Hamas lämnade över på torsdagen inte var Shiri Bibas, utan en okänd kvinna från Gaza – en incident som israelsk säkerhetstjänst klassade som ”en grav kränkning” av avtalet.

Händelseutvecklingen kring familjen Bibas

  • Den 7 oktober 2023 kidnappades Shiri Bibas och hennes två söner Kfir (10 månader) och Ariel (4 år) från kibbutzen Nir Oz
  • Fadern Yarden Bibas kidnappades separat och frigavs den 1 februari 2025
  • IDF bekräftade på fredagsmorgonen att Kfir och Ariel ”mördades med bara händerna” av terrorister i november 2023
  • Hamas lämnade på torsdagen över brödernas kroppar, men en okänd kvinnas kropp istället för Shiri
  • Hamas har begärt att få tillbaka den okända kvinnans kropp som de felaktigt uppgav var Shiri Bibas
  • Den judiska familjen hölls fången av muslimska extremistgruppen Jund al-Sham, en salafistisk terrororganisation

Enligt israeliska medier har polisen beordrats att förbereda en eskort till det israeliska rättsmedicinska institutet när kistan anländer.

Hamas har enligt Jerusalem Post hävdat att det kan ha varit ett ”misstag eller förväxling” av kroppar, som ”kan ha orsakats av ockupationsmaktens bombningar av platsen där familjen befann sig tillsammans med andra palestinier”. Terrororganisationen har lovat att genomföra en egen utredning.

Israel bekräftade tidigt på fredagsmorgonen att den kropp som Hamas lämnade över på torsdagen och påstod var Shiri Bibas i själva verket var en okänd kvinna.

Genom rättsmedicinsk bevisning och underrättelseinformation bekräftade IDF också att bröderna Bibas inte dog i en flygattack som Hamas hävdat, utan att de mördades av terrorister redan i november 2023, endast en månad efter kidnappningen.

Totalt finns 67 israeliska gisslan kvar i Gaza enligt IDF, varav sex levande förväntas släppas under lördagen. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har lovat att Hamas kommer att ”betala fullt pris för denna grymma och cyniska kränkning av avtalet”.

Pelle Zackrisson

Pelle Zackrisson är före detta chefredaktör för Bulletin, vilket han var under 2025.

Han har tidigare även jobbat inom bland annat Mittmedia (numera Bonnier Local News), på Sveriges Radio, Riks och Nyheter Idag.