Jämnt om mittenregering – M-väljare mer positiva

I en ny Novusmätning är ungefär lika många för som emot en regering med Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet. – Någonstans visar de siffrorna att blockpolitiken fortfarande är relevant för väljarna, säger statsvetaren Magnus Blomgren till TV4 Nyheterna.
I mätningen, som Novus har gjort på uppdrag av TV4 Nyheterna, är 38 procent positiva till att de tre partierna styr tillsammans. En något större grupp, 39 procent, är emot.
Mätningen presenteras när Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvists tidsfrist i regeringsfrågan löper ut. Talmannen har gett henne i uppgift att undersöka om en regering kan bildas som riksdagen är beredd att godta.
Thand Ringqvist har argumenterat för att partierna i mitten ska samarbeta. En möjlig lösning är att S, M och C regerar ihop över blockgränsen.