Facebook noscript imageJomshof efter Pourmokhtaris kritik: ”Struntprat”
Nyheter
Jomshof efter Pourmokhtaris kritik: ”Struntprat”
T.v Richard Jomshof (SD). T.h Romina Pourmokhtari (L). Foto: Claudio Bresciani/TT/Fredrik Sandberg/TT.
T.v Richard Jomshof (SD). T.h Romina Pourmokhtari (L). Foto: Claudio Bresciani/TT/Fredrik Sandberg/TT.

Sverigedemokraternas Richard Jomshof slår tillbaka efter att klimatminister Romina Pourmokhtari kallat hans agerande under Natoprocessen för ”genuint farligt”. ”Vi ska inte under några som helst omständigheter be om ursäkt för vår demokrati eller för vår yttrandefrihet”, skriver han på X.

Konflikten mellan de två politikerna blossade upp efter att Pourmokhtari i en SVT-dokumentär förklarade varför hon motsätter sig SD i regeringsställning. Hon pekade särskilt ut Jomshofs agerande under den känsliga Natoanslutningen.

– Det är det allvarligaste säkerhetsläget någonsin och Sverige behöver verkligen gå med i Nato för att få skydd av andra länder. Då väljer Richard Jomshof att hetsa koranbrännaren. Det beteendet är farligt. Det är genuint farligt för Sverige, säger Pourmokhtari i dokumentären.

Slår tillbaka på X

Jomshof svarar nu på kritiken via sociala medier. Han avfärdar klimatministerns uttalande som nonsens och riktar kritik tillbaka mot henne.

”Hennes uttalande är naturligtvis rent struntprat. Vad som däremot är genuint farligt för Sverige är när man som Pourmokhtari är beredd att sätta demokratin på undantag och inskränka yttrandefriheten för att vara islamister som Turkiets president Erdogan till lags”, skriver Jomshof på X.

Han påminner om Erdogans hot under Natoprocessen och citerar den turkiske presidenten.

”För er som inte minns detta försökte Erdogan tvinga Sverige till underkastelse under Natoprocessen: ”Så länge som koranbrännningar tillåts i Sverige kan ett svenskt medlemskap i Nato aldrig bli aktuellt”, sade han bland annat”, skriver Jomshof.

”Stod upp för demokratin”

Jomshof menar att hans agerande handlade om att försvara grundläggande värden mot yttre påtryckningar.

”Genom olika former av hot försökte Erdogan (och andra islamister med honom) att förmå Sverige att inskränka demokratin och begränsa yttrandefriheten. Det enda jag då gjorde var att stå upp för denna, det vill säga vår demokrati och vår långtgående yttrandefrihet, ingenting annat”, skriver han.

Jämför med nazismen

Jomshof går hårdare fram i sin kritik och drar paralleller till 1930-talet.

”De som i dag kröker rygg för islamisterna är inte ett dugg bättre än de som krökte rygg för nazisterna när det begav sig, vilket är sorgligt att se”, skriver han.

Han understryker att yttrandefriheten är central för honom.

”För mig är det hela mycket enkelt; vi ska inte under några som helst omständigheter be om ursäkt för vår demokrati eller för vår yttrandefrihet. Vi ska i stället vara förbannat stolta över denna. Den är i själva verket det viktigaste och finaste vi har”, skriver Jomshof.

Han avslutar med att kritisera Pourmokhtaris förståelse för yttrandefrihetens principer.

”Vad Pourmokhtari och andra med henne inte förstår är att den alltid måste försvaras, även i de fall vi inte delar en viss åsikt eller på det sätt den framförs. För mig är det ett självklart ställningstagande”, skriver han.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu