
Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt lämnar X, där han har över 135 000 följare. Han anklagar ägaren Elon Musk för att medvetet låta algoritmer ”gynna extremhögern” på plattformen.
Europaparlamentarikern Jonas Sjöstedt var en av de tidiga svenska politikerna på X, där han haft ett konto sedan 2011. Nu säger han upp sig från plattformen – nästan 15 år senare.
Anklagar för manipulerade algoritmer
V-toppen menar att plattformens ägare Elon Musk styr innehållet åt högerextremt håll.
– Elon Musk har låtit algoritmerna styras för att gynna extremhögern. Han är ju själv uttalad anhängare till AfD i Tyskland, till exempel, säger Sjöstedt till Expressen.
Sista spiken i kistan blev enligt Sjöstedt när plattformen tillät AI-genererade bildmanipulationer. Tekniken har använts för att skapa sexualiserade bilder på barn.
– Det går inte att motivera att vara kvar på en sån plattform, säger han.
Vill att EU undersöker plattformen
Tonen på plattformen har förändrats radikalt, enligt Sjöstedt.
– Det har varit en väldigt öppen plattform med god stämning och mycket humor. Man kunde hjälpa varandra med allt från filmtips till matlagning. Men successivt har hatarna och SD-svansen tagit över, säger han enligt Expressen.
Vänstertoppen vill att EU undersöker både X och Meta i syfte att klarlägga om plattformarna har hjälpt öka motsättningarna i samhället.
– Elon Musk är en person som har alldeles för mycket makt i form av sin rikedom. Han har också radikaliserats och blivit alltmer konspiratorisk och högerextrem i sina åsikter, säger Jonas Sjöstedt till tidningen.