Facebook noscript imageJonsson: Palestinska barnprogram är olämpliga för alla åldrar
Opinion
Jonsson: Palestinska barnprogram är olämpliga för alla åldrar
I Palestina har man en annorlunda syn på barnuppfostran och folkbildning. Foto: JANERIK HENRIKSSON / TT
I Palestina har man en annorlunda syn på barnuppfostran och folkbildning. Foto: JANERIK HENRIKSSON / TT

De som klagar på Sveriges television må ha skäl för det, men situationen är ännu väre i Palestina. I palestinska barnprogram får man vara både blind och döv för att missa islamistpropagandan, skriver Christoffer Jonsson.

När jag var barn växte jag upp med Byggare Bob och serier på Cartoon Network. Det var teveprogram som barn i Gaza inte fick ta del av. När barn där mötte tecknade figurer på tv var det genom program med ett budskap som var radikalt annorlunda jämfört med det jag såg som barn.

Barnprogrammet Tomorrow’s Pioneers (Ruwād al-Ghad), som sändes på den Hamas-allierade kanalen Al-Aqsa TV mellan 2007 och 2009, innehöll judehat, glorifiering av terrorism och jihad, samt predikade islamisk dominans över världen. En av figurerna i programmet, en Musse Pigg-kopia kallad Farfour, uppmanade sina tittare – framför allt barn – att befria Jerusalem från ”mördarna” och anklagade judarna för att förstöra palestiniernas hem. I programmet låtsades Farfour bli knivhuggen av IDF-soldater, kasta granater och skjuta med en AK-47.

Så småningom byttes Farfour ut mot humlan Nahoul, som förkunnade för palestinska barn: ”Vi ska befria al-Aqsa (moskén i Jerusalem) från de kriminella judarnas smuts.” I säsong 2 av programmet dör humlan på grund av utebliven sjukvård i Egypten – något som helt och hållet skylls på Israel för att inte ha gett tillstånd för gränsövergång.

Humlan ersattes av sin bror Assoud, en Bugs Bunny-kopia, som i ett avsnitt glorifierade våld mot judar: ”En kanin är en term för en ond person och fegis. Och jag, Assoud, ska göra slut på judarna och äta dem.”

”Det är en konstant ström av fruktansvärd propaganda som är nästan omöjlig för ett barn att bryta sig ur. Och så växer barnen upp med tanken att varje israel borde dödas eftersom varje israel är ond”, berättade Mia Bloom, professor vid Georgia State University.

Medan barn i Sverige såg på Disney Channel tvingades barn i Gaza se figurer som uppmuntrade till våld mot judar. När man läser detaljerade rapporter om massakern den 7 oktober frågar man sig hur en människa kan begå sådana fruktansvärda handlingar. Men när man ser på den Hamas-propaganda som indoktrinerar palestinska barn i judehat, islamism och jihadism, blir avståndet kortare för att förstå den avhumanisering av judar som Hamas har drillat in.

Den Palestinska myndigheten har inte bidragit till en mer balanserad bild av konflikten utan har, likt Hamas, eldat på hatet.

Organisationen Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance in School Education (IMPACT-se) har i flera år granskat det palestinska skolmaterialet. Palestinska myndighetens läroböcker, som bland annat antagits av UNRWA, förnekar den judiska statens rätt att existera och glorifierar terrorister som begått dåd i Israel. En av dem som hyllas är Dalal Mughrabi, som 1978 genomförde en massaker i Israel där 38 israeler mördades, varav 13 var barn.

Skolorna i Gaza har haft problem med undervisningen på grund av kriget, vilket ledde till att en onlinetjänst utvecklades för att kunna fortsätta undervisningen för Gazas över en halv miljon elever. IMPACT-se granskade skolmaterialet i denna tjänst, som tagits fram av Palestinska myndigheten. Judehatet och uppmaningarna till jihad fortsatte, i linje med tidigare rapporter.

I skolmaterialet förekommer teckningar som illustrerar judar som kontrollerar världen. Den judiska staten Israels rätt att existera erkänns inte, utan böckerna talar enbart om palestiniernas rätt att återvända. Indoktrineringen går så långt att liknande budskap även förekommer i matematiska uppgifter.

Hamas-ledaren Fathi Hammad beskrev själv 2019 hur organisationen indoktrinerar palestinska barn genom propaganda:

”Vi kommer att lära våra barn i förskolorna, grundskolorna och mellanstadierna hur de ska gå vidare och befria sitt land med hjälp av Allah. Vår prestation idag är att av de två miljoner människorna [i Gaza] har en miljon barn anmält sig till en nationell, islamisk, jihadistisk, religiös kurs.”

Många talar om att hjälpa barnen i Gaza, vilket är ett engagemang jag respekterar. Men varför talar så få om hur både Hamas och den Palestinska myndigheten indoktrinerar barn till att bli jihadister?

Jag skulle vilja dra en jämförelse till hur kriminella nätverk i Sverige rekryterar barn redan i unga åldrar för att bli potentiella barnsoldater åt nätverket. Men i Sverige är detta begränsat till vissa områden och sociala medier. I Gaza kontrollerar Hamas all propaganda – både den som riktas till omvärlden och den som riktas till befolkningen, som består av drygt två miljoner palestinier.

Fred mellan Israel och Palestina kan aldrig uppstå så länge Hamas och den Palestinska myndigheten genom judehat och glorifiering av jihadism skapar framtida potentiella terrorister.

Christoffer Jonsson

Samhällsdebattör och medlem i Kristdemokratiska ungdomsförbundet