
Hamas är en pålitlig källa om situationen i Gaza, enligt stora delar av världens mediebolag. Men märkligt nog gäller det inte längre när Hamas publicerar hur de plågar israeliska gisslan. Detta skriver Christoffer Jonsson.
Rom Braslavski från Jerusalem arbetade som säkerhetsvakt vid Novafestivalen utanför kibbutz Re’im. När Hamas inledde sin attack började Rom, tillsammans med flera andra säkerhetsvakter och poliser, evakuera de tusentals festivaldeltagarna. Flera överlevande har berättat för israelisk press att de lyckades ta sig i säkerhet tack vare Rom.
En av de sista som såg honom i närheten av festivalområdet bevittnade hur han hjälpte en ung kvinna ut ur en container och försökte föra henne till en säkrare plats. Kort därefter kidnappades Rom av Hamas och fördes till Gaza.
Evyatar David och hans vän Guy Gilboa Dalal deltog också på festivalen den 7 oktober. De stannade kvar på området för att hjälpa skadade. Tyvärr blev både Guy och Evyatar tillfångatagna av Hamas.
Nyligen spred terrorgruppen Islamiska Jihad två separata propagandafilmer med gisslan Evyatar David och Rom Braslavski. De två unga israelerna är knappt igenkännbara – de har förlorat mycket av sin kroppsvikt. I filmerna syns bland annat Rom ligga på en madrass och gråta, medan Evyatar tvingas gräva sin egen grav inför sina fångvaktare.
Rom Braslavskis mamma intervjuades av The Jerusalem Post och kommenterade den fruktansvärda videon på sin son, som hålls gisslan i Gaza:
“Jag har aldrig sett min son så här. Rom varken skriker eller är arg – han talar tyst, med svag röst, som en person som har accepterat att det inte finns något kvar att kämpa för och att han kanske inte kommer ut därifrån levande.”
Det dröjde innan filmerna fick internationell spridning. När de väl gjorde det, kallade TT Nyhetsbyrån Rom Braslavski och Evyatar David för ”påstådd gisslan”, medan flera amerikanska nyhetsbyråer, såsom ABC News och NBC News, skrev att de inte kunde verifiera filmens äkthet – samma nyhetsbyråer som annars ofta okritiskt återger statistik och information från Hamas.
Den mediegranskande organisationen Honest Reporting kritiserade NBC News för att de, när en video på gisslan publiceras, skriver att de “inte kunnat verifiera”, samtidigt som propaganda från Hamas ofta får bli huvudrubriker.
Människorättsorganisationer som Amnesty och Human Rights Watch – som regelbundet kritiserar Israel och lyfter det palestinska lidandet i Gaza – har inte yttrat ett ord om gisslan. När det nu finns tydliga bilder på två personer som svälter i Gaza, förblir dessa så kallade ”människorättsorganisationer” tysta.
Samtidigt uppstår en dubbelmoral från våra politiker, som försöker sitta på två stolar samtidigt. Utrikesminister Maria Malmer Stenergard skrev visserligen en tweet där hon krävde att gisslan i Gaza måste friges ovillkorligt. Men i och med regeringens helomvändning – att nu uppmana andra länder att frysa EU:s handelsavtal med Israel – framstår utrikesministerns ord som meningslösa.
Hamas tolkar uttalanden som det svenska regeringens som en seger, vilket i sin tur försvårar förhandlingar. Det förlänger kriget, förhindrar vapenvila och gör att gisslan fortsatt hålls kvar i Gaza.
Det som tidigare beskrevs som en teori har nu bekräftats av Hamasledaren Ghazi Hamad. I en intervju med Al Jazeera skröt han om att flera västerländska länder, efter massakern den 7 oktober, nu vill erkänna Palestina som stat, samtidigt som pressen på Israel ökar.
Västvärldens ord om gisslan blir därför meningslösa när de samtidigt spelar Hamas rakt i händerna. Regeringen kan inte hävda att Hamas måste släppa gisslan och avväpnas, samtidigt som den sätter hård press på det enda landet som faktiskt försöker uppnå just det.
Christoffer Jonsson
Samhällsdebattör och medlem i Kristdemokratiska ungdomsförbundet