Jordaniens inrikesminister Mazen Fraya meddelade på onsdagen att Muslimska brödraskapet, landets största oppositionsgrupp, nu blir olagligt efter att medlemmar kopplas till en omfattande sabotageplan.

– Organisationens aktiviteter förbjuds med omedelbar verkan och alla som främjar dess ideologi kommer att ställas till svars enligt lag, säger Fraya enligt Reuters.

Tidigare i april grep jordanska myndigheter 16 personer tillhörande Muslimska brödraskapet. Enligt säkerhetstjänsten har de tränats och finansierats i Libanon för att utföra attacker med raketer och drönare mot jordanska mål.

”Planen syftade till att skada den nationella säkerheten, så kaos och orsaka materiell förstörelse inom kungadömet”, uppger Jordaniens underrättelsetjänst.

Minst en raket redo

Jordanska myndigheter uppger att säkerhetsstyrkor upptäckte både en raketfabrik och en anläggning för tillverkning av drönare. Minst en raket var färdig att avfyras när operationen avslöjades. Myndigheterna uppger att raketernas räckvidd var tre till fem kilometer.

Enligt uppgifter i saudiska tidningen Elaph ska Israel ha bidragit med underrättelseinformation om nätverket efter flera års övervakning, vilket ledde till gripandena.

Muslimska brödraskapet har tidigare förnekat kopplingar till den påstådda komplotten men erkänt att ”enskilda” medlemmar kan ha engagerat sig i vapensmuggling till palestinier i Judéen-Samarien (”Västbanken”).

Den muslimska terrororganisationen Hamas bildades i slutet av 1980-talet av medlemmar i Muslimska brödraskapet.

Kritiseras av flera länder

Muslimska brödraskapet är en av arabvärldens äldsta och mest inflytelserika islamistiska rörelser. Den är redan förbjuden i flertalet arabländer, inklusive Egypten, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten och Bahrain.

I Sverige är inte Muslimska brödraskapet terrorklassat eller förbjudet. Här har organisationer med koppling till Muslimska brödraskapet fått omfattande skattefinansiering. Forskaren Sameh Egyptson har visat att Islamic Relief, grundad av Islamiska förbundet, mottagit över en miljard kronor i svenskt bistånd via Sida de senaste åren.

Muslimska brödraskapets tidigare andlige ledare Yusuf al-Qaradawi besökte 2003 den Muslimska brödraskapet-kopplade Stockholmsmoskén, där han hyllade självmordsattacker mot civila israeler.