Facebook noscript imageKaos i Spanien efter amnestibeslut – migranter stormade ambassad
Kaos i Spanien efter amnestibeslut – migranter stormade ambassad
Foto: Skärmdump/X
Foto: Skärmdump/X

Spanien befinner sig i ett logistiskt och politiskt kaos efter att regeringen inlett en process för att ge 500 000 papperslösa migranter laglig status. Under tisdagen tvingades polisen ingripa i Madrid när desperata människor klättrade över stängslet till Gambias ambassad.

Beslutet från premiärminister Pedro Sánchez socialistledda regering att reglera en halv miljon papperslösa har lett till massiva köbildningar över hela landet, rapporterar Daily Mail.

Vid drygt 400 registreringskontor i regioner som Katalonien, Andalusien och Asturien har tusentals människor köat, i många fall över natten, för att få sina dokument stämplade.

Situationen i Madrid urartade under tisdagsmorgonen vid Gambias ambassad. Efter att ha köat hela natten fick ett stort antal migranter beskedet att alla tider för att få de nödvändiga intygen redan var bokade.

Desperationen ledde till att dussintals personer började klättra över ambassadens stängsel, vilket tvingade polisen att rycka ut. Inga gripanden rapporterades, men området står nu under bevakning.

Socialtjänsten nära kollaps

Anstormningen har satt enorm press på landets sociala myndigheter. I huvudstaden har antalet dagliga förfrågningar hos socialtjänsten skjutit i höjden från 1 500 till 5 500.

– Jag tror att ett förhastat beslut fattades, kanske till och med i syfte att skapa en kollaps, säger José Fernández, kommunal delegat för socialpolitik i Madrid, till nyhetssajten 20minutos.

I Sevilla larmar fackförbund om en ”extraordinär press” på personalen och kräver ökad säkerhet samt kompensation för den kaotiska arbetsmiljön.

Samtidigt rapporteras det från Barcelona om migranter som slår läger utanför registreringskontoren för att säkra en plats i kön.

Politisk strid och internationell kritik

Regeringens amnesti har mött hårt motstånd från högerpartierna PP och Vox. Vox ledaren, Santiago Abascal, anklagar regeringen för att påskynda vad han kallar en ”invasion”.

Isabel Díaz Ayuso, regionpresident i Madrid, har hotat att dra beslutet inför domstol.

Sánchez försvarar dock sitt beslut och pekar på behovet av arbetskraft i en åldrande befolkning.

– Spanien är migrationens dotter och ska inte bli främlingsfientlighetens moder, sade Sánchez under ett toppmöte i Barcelona förra helgen.

Det finns idag uppskattningsvis 840 000 papperslösa migranter i Spanien, varav majoriteten kommer från Latinamerika.

Ludwig Nordqvist

Reporter.