Facebook noscript imageKaoset sprider sig i Frankrike – stadshus attackerade
Hoppa till innehållet

Kaoset sprider sig i Frankrike – stadshus attackerade

Stadshuset i Limoges brinner. Foto: Skärmdump/X
Stadshuset i Limoges brinner. Foto: Skärmdump/X

Stadshus stormades och sattes i brand när protesterna i Frankrike övergick i kravaller på lördagen. Över en halv miljon människor demonstrerade runt om i landet. Omkring 1 200 personer greps.

Frankrikes premiärminister Sébastien Lecornu fördömde våldet och lovar att de ansvariga ska lagföras, rapporterar CNN.

I Limoges i centrala Frankrike sattes det historiska stadshuset i brand. I Marseille tog sig svartklädda demonstranter in i stadshuset vid gamla hamnen, där de välte en byst av den franska nationalsymbolen Marianne och sprejade anarkistsymboler på väggarna, enligt den franska tv-kanalen BFMTV. Även stadshuset i Lille stormades.

I Lyon attackerade maskerade personer stadens turistbyrå. De krossade fönstren, satte eld på byggnaden och plundrade den.

Marseilles borgmästare Benoît Payan säger att han personligen ringde både president Emmanuel Macron och inrikesminister Laurent Nuñez för att be om förstärkning.

– De är inte demonstranter, de är vandaler, de är extremhögerns nyttiga idioter, imbeciller och ligister, säger han till Le Parisien.

Protesterna inleddes för flera veckor sedan i Paris och handlade till en början om dåliga förhållanden i skolorna och de stigande levnadskostnaderna. På lördagen anslöt studenter, gula västar, järnvägsarbetare och bönder. Enligt inrikesministern deltog omkring 550 000 personer i hela landet.

I Paris använde kravallpolisen vattenkanoner mot demonstranter, och på flera håll avfyrades tårgas. Samtidigt marscherade tiotusentals människor fredligt.

Macron fördömde dem som skapar kaos vid fredliga protester och varnade sent på lördagen för att de som vandaliserat polisstationer, butiker och stadshus kommer att straffas.

Ludwig Nordqvist

Reporter.