
Justitieutskottet kallar rikspolischef Petra Lundh och riksåklagare Katarina Johansson Welin för att förklara hanteringen av Palestina-demonstrationerna. Kristdemokraternas initiativ kommer efter flera uppmärksammade incidenter med hot mot journalister och störningar av politiska möten.
– Vi har journalister som har blivit hotade och misshandlade. Lidl har blivit hårt ansatt, McDonald’s har också blivit ansatt. Det finns en anledning att diskutera var gränserna går för vad som är tolerant, säger Kristdemokraternas rättspolitiske talesperson Torsten Elofsson.
Torsten Elofsson pekar på en eskalering av oroligheter sedan den muslimska terrororganisationen Hamas’ massaker i Israel 7 oktober förra året.
Demonstranter har stört statsministerns framträdanden, och partiledare har blivit störda under möten. Journalister har misshandlats i samband med bevakning av demonstrationer.
Lågaffektivt bemötande
Den tidigare polisen Torsten Elofsson riktar kritik mot polisens nuvarande taktik.
– Polisen har lågaffektivt bemötande i de här frågorna. Jag vill veta vilka instruktioner och direktiv som går ut från polisledningen, säger han.
Enligt Torsten Elofsson finns det frustration hos poliser i yttre tjänst som känner sig hindrade från att agera, något han även upplevde under påskens korankravaller.
Demokratins utmaningar
Moderate riksdagsledamoten Fredrik Kärrholm bekräftar på X att justitieutskottet vill ha en lägesbild över hur många som rapporterats och åtalats för brott i samband med demonstrationerna.
”Det handlar till exempel om hets mot folkgrupp i form av antisemitism. Relevant är att förstå vad polis och åklagare gör för att de som begår brott ska lagföras”, skriver Kärrholm.
Opinionsbildaren Josefin Utas skriver i en svarskommentar: ”Förvisso bra. Men det där sker ju bakom stängda dörrar. Hur får vi medborgare veta läget och vad de rapporterar? Det här är ju en extremt angelägen fråga.”
Förvisso bra. Men det där sker ju bakom stängda dörrar. Hur får vi medborgare veta läget och vad de rapporterar? Det här är ju en extremt angelägen fråga. Just nu ser det för oss ut som att Sverige blivit laglöst land.
— Josefin Utas (@JosefinUtas) October 24, 2024
På frågan hur man balanserar yttrandefrihet mot risken för eskalering från radikala propalestinska/antiisraeliska vänsterkrafter svarar Torsten Elofsson:
– Vi värnar ju yttrandefriheten, det är en viktig del i vår demokrati. Men samtidigt kan vi inte ha demonstranter som är aggressiva och hotar journalister som är ute för att utföra sitt jobb, eller att man söker upp journalister hemma i bostaden.