Facebook noscript imageKnivmördad kvinna i Karlskrona var ukrainsk flykting
Nyheter
Knivmördad kvinna i Karlskrona var ukrainsk flykting
Bild från det avspärrade bostadsområdet där den ukrainska kvinnan höggs med kniv. Foto: Suzanne Wernersson/Linslusfoto/TT
Bild från det avspärrade bostadsområdet där den ukrainska kvinnan höggs med kniv. Foto: Suzanne Wernersson/Linslusfoto/TT

Kvinnan som på torsdagen avled efter att ha attackerats med kniv i Karlskrona var en ukrainsk krigsflykting, rapporterar Expressen. En man i 40-årsåldern är anhållen misstänkt för mordet. Polisen utreder kopplingen mellan offret och den misstänkte.

Det var strax efter klockan 11 på torsdagen som polisen larmades till en adress i bostadsområdet Galgamarken i Karlskrona. Utomhus påträffades en kvinna i 50-årsåldern svårt skadad.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.