Facebook noscript imageKommunistiska partiet nekas portkoder i Umeå
Kommunistiska partiet nekas portkoder i Umeå
Foto: Google maps.
Foto: Google maps.

Kommunägda Bostaden i Umeå lämnar bara ut portkoder till partier som redan sitter i kommunfullmäktige. Beslutet har fattats av bolagets styrelse och motiveras av ordföranden Lena Karlsson Engman (S), medan Kommunistiska partiet är kritiskt. Det rapporterar Västerbottens-Kuriren.

Dörrknackning används av de flesta partier för att nå väljare. Kommunistiska partiet i Umeå får inför valet inte tillgång till Bostadens trappuppgångar, eftersom partiet inte finns i kommunfullmäktige.

Enligt partiets ordförande Andreas Mångberg var detta tidigare inget problem. Bostadens dörrar hade då tidsinställda lås och stod olåsta under dagtid. Numera krävs portkod för att komma in i trappuppgångarna.

– Först och främst tycker vi att det är fel och att alla som deltar i kommunvalet ska ha samma villkor, säger Andreas Mångberg till Västerbottens-Kuriren.

Han menar att partiet påverkas negativt av att inte få tillgång till koderna.

– Varenda arena där vi exkluderas gör ju att det blir en tröskel för oss att ha möjlighet att komma fram med vårt budskap och att berätta att vi också ställer upp, säger Mångberg.

Bostaden hänvisar till hyresgästerna

Bostadens ordförande Lena Karlsson Engman (S) uppger att styrelsen fattat ett gemensamt beslut om att dra gränsen vid kommunfullmäktige. Motivet är hänsyn till hyresgästerna, som ska veta vilka som rör sig i trappuppgångarna.

– Ja, vi har valt att begränsa det så, säger Lena Karlsson Engman till Västerbottens-Kuriren.

Styrelsen har också begränsat när partier kan begära ut koderna. Det gäller en period i maj och juni och en period i augusti och september, fram till valet.

Regler för allmännyttan

Enligt branschorganisationen Sveriges Allmännytta har fastighetsägaren som huvudregel rätt att bestämma vem som får vistas i trapphuset, med hänvisning till äganderätten. Objektivitetsprincipen för kommuner och kommunala bolag innebär samtidigt att bolaget inte får gynna eller missgynna något politiskt parti.

Det innebär att om ett parti tillåts dela ut material i trapphusen så måste samma möjlighet ges till alla partier som är registrerade hos Valmyndigheten. Alternativet är ett generellt förbud mot samtliga partier.

Tillfrågad hur begränsningen går ihop med objektivitetsprincipen jämför Karlsson Engman med hur andra verksamheter hanterar politiska partier.

– Ja, men det är ändå en ganska vanlig form för att begränsa tillgång till olika bolag eller till andra verksamheter. Jag vet till exempel att gymnasieskolan har liknande regelverk när det gäller att släppa in politiska partier i skolorna inför valen, och där har ju rektor en ännu starkare möjlighet att begränsa, säger hon.

Hon tillägger att det är upp till styrelsen att avgöra vilka som får tillgång till portkoderna. Enligt Karlsson Engman har ett parti som tagit sig in i fullmäktige redan passerat en gräns i de allmänna valen, medan de som står utanför saknar den möjligheten.

– Men jag tänker att om man i allmänna val ändå har meriterat sig för att komma in i fullmäktige, då har man kommit över en tröskel, så då kan man komma i fråga. Men det är klart att de partier som inte är inne i fullmäktige idag inte har den möjligheten. Men vi har valt den avgränsningen, säger Karlsson Engman.

Andreas Mångberg tror att fler partier står i samma läge som Kommunistiska partiet, och menar att dörrknackning är viktigt för alla partier som vill träffa medborgarna.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu