Facebook noscript imageKorn: Magda + Tucker = Sant!
Opinion
Korn: Magda + Tucker = Sant!
Skärmdump från X
Skärmdump från X

Magda Gads upprop, som 500 svenska journalister, redaktörer och kulturpersonligheter skrev på, hann knappt bli publicerat innan Gad själv visade hur långt in i konspirationsteoriernas och den rena antisemitismens värld hon hamnat. Det lär knappast stå en stavelse om det i någon av de större tidningarna eller nämnas i TV och radio. Men man kanske kan hoppas att en och annan av undertecknarna börjar undra om det var så klokt att skriva på.

Den 29 juli publicerades Magda Gads upprop i Expressen. Vid ungefär samma tid började intervjuer med den amerikanske hjälparbetaren Anthony Aguilar dyka upp i media. Aguilar hade arbetat Gaza Humanitarian Foundation, alltså den hjälporganisation som tagit över matdistributionen i Gaza från UNRWA och Hamas på grund av klagomål över att Hamas stal matleveranserna och sålde maten till hutlösa priser till svältande Gazabor.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.