”Kristdemokraterna har god erfarenhet av att agera låssmed”

Ebba Busch säger sig ha en plan för hur en regering kan bildas. KD-ledaren erbjuder sig att agera låssmed i det låsta parlamentariska läget. Sitt besked till talmannen lämnar hon först på onsdagen, rapporterar Expressen.
Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka sonderingsuppdraget till talmannen. Vänsterpartiet och Centerpartiet står fast vid sina röda linjer och blockerar en rödgrön regering. På onsdagen håller talman Andreas Norlén nya samtal med alla partiledare, rapporterar Expressen.
– Det är uppenbart att Magdalena Andersson tycks ha svårt att bilda regering. Precis det vi varnade för innan valet blir nu uppenbart. Vi står redo att ta ansvar – vi har en plan för hur vi ska kunna bilda regering, säger Ebba Busch (KD) till SVT Nyheter.
Busch vill att talmannen håller ett högt tempo och snart låter riksdagen rösta om en statsminister. KD lämnar sitt besked på onsdagen. Det bygger på samtal med Tidökollegerna och på samtal hon haft under tisdagen.
Busch ser en väg framåt för ett blått alternativ. Om det betyder att Sverigedemokraterna hålls utanför säger hon inte.
– Kristdemokraterna har god erfarenhet av att agera låssmed i svensk politik, vi gör det gärna igen. Det är ett väldigt låst läge. Men de samtalen, de har jag med företrädare för de andra partierna och det kommer vi inte ta i media, säger Busch till Expressen.
Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist pratar gärna med Busch. Ett samarbete där SD behövs är dock fortfarande uteslutet.
– Vi står kvar i vår linje med att inte samarbeta eller stötta en regering med Sverigedemokraterna, säger Thand Ringqvist till Expressen.