Kristersson: Åkesson kan inte ena högern

Ulf Kristersson slår tillbaka mot Jimmie Åkessons statsministerambitioner. Enligt Kristersson är han själv den enda av Tidöledarna som kan ena högern och är den självklara kandidat inför höstens val.
När Ulf Kristersson (M) på måndagen inledde valårets bussturné var beskedet tydligt: Sverigedemokraterna kan inte leda en högerregering.
– Man måste ha förmågan att samla partier som är villiga att agera gemensamt, och att kunna också vara mittpunkten i politisk bemärkelse, säger han i en intervju med TT.
De andra Tidöpartierna saknar den förmågan, menar Kristersson. Han lyfter fram Moderaternas centrala position i samarbetet.
– Men jag kan göra det och det vet alla de andra också, säger han till nyhetsbyrån.
Åkesson: Redo att bli statsminister
Utspelet kommer dagen efter att Jimmie Åkesson (SD) i SVT:s Agenda öppnade för att själv bli statsminister.
– Är man partiledare för ett stort parti, näst största parti som jag är, då får man vara beredd att axla en sådan roll, sade SD-ledaren i programmet.
Åkesson ställde också krav på regeringsplatser och tunga ministerposter. Han pekade ut finans, justitie, utrikes och försvar som exempel, rapporterar Expressen.
Men viljan räcker inte, slår Kristersson fast.
– Man kan inte göra anspråk på statsministerposten om man inte har ett regeringsalternativ. Så enkelt är det, säger han till TT.
Läs även: Aftonbladet/Demoskop: Åkesson går om Andersson i förtroende