
Efter kritiken mot jämställdhetsminister Paulina Brandbergs bananfobi går statsminister Ulf Kristersson till motattack. Han menar att statsrådet reduceras till sin rädsla.
Nyheten om jämställdhets- och arbetslivsminister Paulina Brandbergs (L) starka rädsla för bananer har väckt stor uppmärksamhet, både i Sverige och utomlands. Nu får hon stöd från högsta ort.
– Jag har all respekt för människor som har olika fobier, säger statsminister Ulf Kristersson (M) till TT.
Brandbergs bananfobi får internationell spridning
Den politiska nyhetssajten Politico har uppmärksammat historien med rubriken ”Det här är bananas!”, men statsministern är kritisk till hur nyheten har hanterats i medierna.
– Jag blir störd när ett hårt arbetande statsråd nästan reduceras till en fobi och man gör sig lustig över det. Det tycker jag man ska hålla sig för god för, säger Kristersson.
Regeringsarbetet opåverkat
Enligt statsministern har ministerns rädsla för bananer inte på något sätt påverkat regeringsarbetet. Brandberg själv har meddelat att hon får professionell hjälp för att hantera sin fobi.