Facebook noscript imageKristersson i Oslo: Måste finnas ett "or else"
Utrikes
låsaKristersson i Oslo: Måste finnas ett "or else"
Ulf Kristersson på mötet i Oslo. Foto: Lise Åserud/NTB/TT
Ulf Kristersson på mötet i Oslo. Foto: Lise Åserud/NTB/TT

De nordiska länderna och allierade inom försvarssamarbetet JEF deltar nu i försöken att få till en månadslång vapenvila i Ukrainakriget. – Ytterst måste Ryssland veta att det finns ett ”or else”, som gör att de tvingas acceptera en vapenvila och att respektera den, säger statsminister Ulf Kristersson till TT i Oslo.

Norges statsminister Jonas Gahr Støre var värd för de tio JEF-ländernas toppmöte i Oslo på fredagen. Han signalerar enighet bakom USA:s president Donald Trumps utspel om 30 dagars eldupphör i Rysslands anfallskrig.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.