Facebook noscript imageKritikerna eniga: Han går till final
Nöje
Kritikerna eniga: Han går till final
Favoriten Robin Bengtsson under en repetition inför kvällens deltävling i Melodifestivalen. Foto: Jonas Ekströmer/TT
Favoriten Robin Bengtsson under en repetition inför kvällens deltävling i Melodifestivalen. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Robin Bengtsson går till final i Melodifestivalen – i alla fall enligt kritikerna. En annan favorit bland recensenterna är solodebutanten Cornelia Jakobs.

Robin Bengtsson är en av Melodifestivalens stora förhandsfavoriter, både i sin deltävling och i det stora hela, enligt oddsmakarna. Även kritikerna tror att den 31-årige Melodifestivalveteranen går vidare.

– Man märker att Robin Bengtsson har varit med förut, han känns bekväm på scenen och i den här rollen. Och han har en låt med hitpotential, säger Dagens Nyheters Matilda Källén och fortsätter:

– Om det är någonting negativt så är det att han håller sig lite väl innanför hit-mallen.

Även Göteborgs-Postens Johan Lindqvist tippar Robin Bengtsson, trots att han anser att numret är lite stelt.

– Han är väl storfavoriten, det är en bra poplåt. Han har inte någon utstrålning, men det är väl lite hans grej, det är därför man gillar honom. Det blir någonting konstigt i att han gör en ganska trevlig poplåt fast den är uppenbart stel, säger Johan Lindqvist.

”Ken-docka”

Aftonbladets Markus Larsson tar stelhetsliknelsen till en annan nivå:

– Han är en svensk Ken-docka, som folk gillar i den här tävlingen. Och så har han en ganska bra låt.

Både Matilda Källén och Markus Larsson tror att solodebutanten Cornelia Jakobs kniper den andra finalplatsen.

– Jag tycker att Cornelia har den bästa låten i den här deltävlingen. Jag tror att den kan tilltala ganska många tittargrupper, säger Matilda Källén.

Cornelia Jakobs har ett jättebra bidrag, sedan återstår det att se om det fastnar hos folk. Men allt annat vore tomtejävlarnas julafton, om hon inte gick till final, säger Markus Larsson.

Tror på Theoz

GP:s Johan Lindqvist tänker däremot annorlunda.

– Det är svårare att tippa den andra, men jag har tippat Theoz. Jag tror att han kommer att få många röster i appen, och det är en charmig kille och en charmig låt, det kan man komma långt på, säger han.

Samtidigt har han Cornelia Jakobs som personlig favorit.

– Det är den bästa låten, den är bra på riktigt. Men det är också den typen av låt som ibland kan ha lite svårt att hävda sig. Jag hoppas att den går till semifinal. Den är nästan lite för bra, säger han.

Läs även: Oscar Zia leder Melodifestivalen: ”En dröm”

TT Nyheter

fakta

Startfältet i den första deltävlingen

1. Malou Prytz – ”Bananas”
2. Theoz – ”Som du vill”
3. Shirley Clamp – ”Let there be angels”
4. Omar Rudberg – ”Moving like that”
5. Danne Stråhed – ”Hallabaloo”
6. Cornelia Jakobs – ”Hold me closer”
7. Robin Bengtsson – ”Innocent love”