Facebook noscript imageKungen om klimatet: ”Hur mycket ska vi betala egentligen?”
Politik
Kungen om klimatet: ”Hur mycket ska vi betala egentligen?”
Bild: AP Photo/Fernando Llano/Jessica Gow/TT
Bild: AP Photo/Fernando Llano/Jessica Gow/TT

I en intervju med Sveriges Radio på klimatmötet i brasilianska staden Belém ifrågasätter kung Carl XVI Gustaf kraven på att västländer som Sverige ska betala ännu mer för klimatomställningen. ”Hur mycket ska vi betala egentligen? Det är det som är knäckfrågan” säge han till SR.

På måndag inleds FN:s årliga klimattoppmöte COP30 i den brasilianska staden Belém, där 140 länder och internationella organisationer kommer diskutera hur man ska implementera Parisavtalet.

Bland de 60 statschefer som är på plats inför mötet finns Sveriges kung Carl XVI Gustaf, som säger till Sveriges radio att han är tveksam till om det kommer bli någon överenskommelse under mötet.

– Att alla länder ska skriva under samma papper, det går ju inte, säger han till SR.

Under förra årets klimatmöte i Baku i Azerbajdzjan beslutades att rika länder, som USA och EU-länderna, ska betala minst 300 miljarder dollar årligen som klimatbistånd till fattigare länder från år 2035.

Beslutet kritiserades av fattigare länder med Kuba och Indien i spetsen, då man innan mötet krävt hela 1 300 miljarder dollar årligen.

SR:s reporter tog även upp kraven på att rika länder ska tvingas betala mer för olika klimatanpassningar och åtgärder – något kungen ifrågasatte.

– Man kan tycka vad man vill om det här, men jag förstår också Lula, han sitter här med amazonas och ett jätteland och... ja, hur mycket ska vi betala egentligen? Det är det som är knäckfrågan, säger kung Carl XVI Gustaf.

SR: När du säger hur mycket ska vi betala, vilka är vi då?

– Ja, väst alltså. Europa kanske.

Johannes Nilsson

Reporter.