Facebook noscript imageKvinna död efter grov misshandel – exman misstänks för mord
Nyheter
Kvinna död efter grov misshandel – exman misstänks för mord
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT

En kvinna som förra veckan hittades allvarligt skadad i sitt hem i Sollentuna har avlidit. Hennes exman sitter häktad misstänkt för mordförsök, men misstankarna har nu utökats till att omfatta mord, rapporterar Aftonbladet.

Polisen larmades förra veckan till en lägenhet i Sollentuna norr om Stockholm där de påträffade en svårt skadad kvinna. Hon fördes omedelbart till sjukhus, men hennes liv gick inte att rädda.

– Rubriceringen har ändrats till mord men han sitter inte häktad för mord utan för mordförsök, säger Emma Kyhlstedt, åklagare som utreder fallet, till Aftonbladet.

Enligt uppgifter från Aftonbladet misstänks mannen, som tidigare varit gift med kvinnan, ha åkt hem till henne och utsatt henne för grov misshandel. Mannen greps samma dag som polisen larmades till bostaden.

Tidigare våld dokumenterat

Tingsrättshandlingar visar att kvinnan ska ha utsatts för våld av mannen vid tidigare tillfällen. Källuppgifter bekräftar att paret skildes förra året.

Åklagaren håller tillbaka om detaljer kring utredningen.

– Jag kan inte säga så mycket mer än att de är bekanta med varandra sedan tidigare. Vi utreder det här förutsättningslöst men i dagsläget finns det ingenting som tyder på att det skulle finnas någon annan misstänkt, säger Emma Kyhlstedt till Aftonbladet.

Cecilia Aspegren

Journalist.