Kvinna död i Djursholm – uppgifter: misstänkt dödshjälp

Under söndagen avled en kvinna i Djursholm. Tre personer har gripits, och enligt uppgifter till Expressen ska det röra sig om misstänkt dödshjälp.
På söndagseftermiddagen larmades ambulans och polis till en adress i Djursholm, norra Stockholm, efter rapporter om att en kvinna i 60-årsåldern hade avlidit.
När myndigheterna kom till platsen uppstod misstankar om brott.
– Det är en person som har avlidit och när ambulans och polis tillkallades fanns det oklara omständigheter, säger åklagare Urszula Grabowska till Expressen.
Enligt uppgifter från polisen ska kvinnan ha varit svårt sjuk under en längre tid, meddelar SR.
Tre personer har blivit frihetsberövade och misstänks för dråp. Enligt uppgifter till Expressen handlar det om misstänkt dödshjälp.
Åklagaren ville inte kommentera vilken relation de frihetsberövade hade till kvinnan eller uppgifterna om misstänkt dödshjälp.
– Det är väldigt tidigt i utredningen och vi måste höra alla under dagen om vad som har hänt och omständigheterna i ärendet, säger Urszula Grabowska.
Under dagen kommer polisen att gå igenom platsen för tekniska undersökningar samt hålla förhör.