Facebook noscript imageKvinnan som klädde av sig i protest släppt av iranska regimen
Utrikes
Kvinnan som klädde av sig i protest släppt av iranska regimen
Ahoo Daryaei, som gripits och nu släppts av iranska myndigheter efter sin protest mot hijabtvånget i Teheran. Foto: WillemBod/HabibKhanT/X
Ahoo Daryaei, som gripits och nu släppts av iranska myndigheter efter sin protest mot hijabtvånget i Teheran. Foto: WillemBod/HabibKhanT/X

Efter omfattande internationella protester har den iranska regimen släppt 26-åriga Ahoo Daryaei, kvinnan som greps efter att ha klätt av sig i protest mot hijabtvånget på ett universitet i Teheran. Beslutet ses som en seger för diplomatiska påtryckningar.

Den iranska regimens beslut att släppa Ahoo Daryaei utan åtal kommer efter stark kritik från väst. Enligt BBC var det i början av november som en video spreds i sociala medier där Daryaei klär av sig till underkläder på ett universitetsområde i Teheran. En studentorganisation som först publicerade videon rapporterade att protesten skedde efter en konfrontation med säkerhetsvakter om att hon inte bar huvudduk.

Läs: Trakasseras av moralpolis – klär av sig i protest

Försök att tysta protester

Efter gripandet placerades Daryaei i psykiatrisk vård - en strategi som enligt aktivister ofta används för att tysta regimkritiker i Iran. BBC rapporterar att en kvinna som flytt till Kanada 2018 berättar hur hennes familj pressades av regimen att förklara henne mentalt sjuk.

– Med hänsyn till att hon skickades till sjukhus och det konstaterades att hon var sjuk, har hon överlämnats till sin familj... och inget rättsligt ärende har öppnats mot henne, säger den iranska justitietalespersonen Asghar Jahangir till BBC.

Fortsatt förtryck av kvinnor

Trots denna eftergift fortsätter den iranska regimens systematiska förtryck av kvinnor. Det obligatoriska hijabtvånget har varit i kraft sedan den islamiska revolutionen 1979.

Över 500 människor dödades i de landsomfattande protester som följde efter att den unga kurdiska kvinnan Mahsa Amini dog i moralpolisens förvar 2022. Hon hade gripits för att inte bära sin hijab ”korrekt”, uppger BBC.

Regimen pressad från flera håll

Framgången med att få Daryaei frigiven kom efter att Amnesty International och andra organisationer krävt hennes omedelbara och villkorslösa frigivning.

Cecilia Aspegren

Journalist.