Facebook noscript imageLäraren som byter könsidentitet från dag till dag
Läraren som byter könsidentitet från dag till dag
Kenneth C. Zirkel, CC BY-SA 4.0
Kenneth C. Zirkel, CC BY-SA 4.0

En gymnasielärare i Trollhättan lever med två olika könsidentiteter och växlar mellan att vara Marcus och Malinda – även i arbetet i skolan. Eleverna möter läraren i olika könsroller beroende på dag, något som enligt reportaget inte skapat större problem i undervisningen. Det rapporterar GP.

På LBS kreativa gymnasiet undervisar läraren i programmering och media. Vissa dagar presenterar läraren sig som Marcus, andra dagar som Malinda. På tavlan skrivs alltid dagens namn och pronomen upp så att eleverna vet vilket som gäller.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.