Facebook noscript imageLe Pen stoppas från att ställa upp i val
Utrikes
Le Pen stoppas från att ställa upp i val
Flerfaldiga franska presidentkandidaten Marine Le Pen på väg in till domstolen. Foto: Thibault Camus/AP/TT
Flerfaldiga franska presidentkandidaten Marine Le Pen på väg in till domstolen. Foto: Thibault Camus/AP/TT

Franska ytterhögerpolitikern Marine Le Pen fälls för bedrägeri med EU-medel. Nu stoppas Le Pen även från att kandidera till offentliga ämbeten, meddelar domstolen i Paris enligt Bloomberg.

Le Pen och åtta andra tidigare eller nuvarande EU-parlamentsledamöter i partiet Nationell samling, tidigare Nationella fronten, förklaras som skyldiga, rapporterar tidningen Le Monde. Även tolv av deras assistenter förklaras skyldiga i härvan.

Le Pen och de övriga har åtalats för att ha använt EU-medel på olagligt sätt. Enligt domstolen har de EU-assistenter som partiet fått pengar för egentligen arbetat nationellt för partiet med helt andra saker. Exempelvis fungerade en av dem i praktiken som livvakt och chaufför för partigrundaren Jean-Marie Le Pen.

Hindras från val?

Totalt handlar det om 2,9 miljoner euro som partiet ska ha använt på fel sätt, däribland 474 000 euro (5,1 miljoner kronor) för Marine Le Pen.

Enligt domaren Bénédicte de Perthuis har syftet dock inte varit att ”berika sig själva”.

Le Pen riskerar både fängelse och böter, men framför allt också att stängas av från att ställa upp i val under de kommande fem åren. I så fall kan hon hindras från att kandidera i presidentvalet 2027, trots att hon just nu leder i samtliga opinionsmätningar inför det valet.

Påföljden för Le Pen och de övriga har ännu inte offentliggjorts.

”Märkliga saker”

En av de medåtalade, storstaden Perpignans borgmästare Louis Aliot, var redan på förhand skeptisk när det gäller domstolens oberoende.

– Jag tror inte längre på någonting när det gäller rättvisan. Jag ser så många märkliga saker. I vissa fall råder rättvisa, men i väldigt många andra är det väldigt mycket mindre rättvist än vad det verkar, sade Aliot till tv-kanalen TF1 inför domen.

TT Nyheter