
Partiledaren Johan Pehrson (L) säger i Ekots Lördagsintervju att partiet inte kommer att släppa fram en regering där Sverigedemokraterna ingår efter nästa val.
Uttalandet görs i Ekots Lördagsintervju.
– Det är två år kvar till valet, mycket hinner hända faktiskt. Vi arbetar för att den här regeringen ska få fortsatt stöd. Sen måste ju vi förhålla oss efter valet till vad andra partier säger. Men vi kommer inte släppa fram Sverigedemokraterna i regeringsställning, säger Pehrson.
Liberalernas partiledare menar att samarbetet inom Tidöavtalet fungerar väl, men att partiet står fast vid sitt landsmötesbeslut om att inte samregera med SD. Detta trots att Sverigedemokraterna uttryckt önskemål om att sitta i regeringen om de borgerliga partierna får majoritet i nästa val.