Facebook noscript imageLivshotande fall fick vänta – lindriga larmades akut

Livshotande fall fick vänta – lindriga larmades akut

Arkivbild. Foto: Gunnar Creutz, CC BY-SA 3.0.
Arkivbild. Foto: Gunnar Creutz, CC BY-SA 3.0.

Ambulanser larmas ut med hög prioritet till lindriga fall samtidigt som svårt sjuka patienter får vänta. Det framgår av en granskning som P4 Stockholm gjort. I ett fall hade barnet redan fötts när ambulansen anlände – blått och slappt.

Larmet om den pågående förlossningen fick prio två, den näst högsta nivån. När personalen kom fram var förlossningen redan över. Det är ett av flera fall som granskningen tar upp.

Enligt granskningen skickas ambulanser ut med hög prioritet till mindre allvarliga fall, medan svårt sjuka patienter tvingas vänta. Rapporter som personalen skrivit under sommaren pekar på felprioriteringar.

Även andra larm fick för låg prioritet. En misstänkt stroke bedömdes som prio två, varefter SOS Alarm bad ambulansen att öka farten till platsen.

Ett tredje fall gällde en ung person som hoppat i grunt vatten, slagit huvudet mot en sten och var påverkad av alkohol. Även det larmet fick först prio två. När patienten förflyttades stabiliserades inte nacken, något som enligt rapporten kunde ha lett till bestående förlamning.

Enligt P4 Stockholm har de mest akuta larmen, prio ett, blivit fler under sommaren. Samtidigt har patienter med allvarliga sjukdomar och skador bedömts lägre än vad deras tillstånd krävde.

Personal ser återkommande fel

Emil Skoglund är huvudskyddsombud för ambulanssjuksköterskorna i Region Stockholm. Han beskriver att personalen ibland möter kritiskt sjuka patienter som fått vänta.

– När vi kommer så ser vi att den här patienten är ju kritisk. Alltså patienten kan vara i jättedåligt skick, säger Emil Skoglund.

Han säger att felprioriteringarna återkommer.

– Jag har åkt till patienter, även barn då, som har legat som prio två-ärenden och har väntat väldigt länge på ambulans. Och det är det här vi ser återkommande, att fel patienter får fel prioritering, säger han.

SOS Alarm bekräftar felprioriteringar

På SOS Alarm, som ansvarar för utlarmningen av ambulanser, bekräftar chefsläkaren Fredrik Jonsson att felprioriteringar förekommer. Ungefär tre procent av patienterna får för låg prioritering, uppger han.

– Det är ju patienter som får vara illa. Det har vi till exempel när vi gör Lex Maria, där vi har missat något som är jätteallvarligt. Vi har inte förstått hur svårt sjuk patienten är. Sen kanske till och med dött i telefonen, säger Fredrik Jonsson.

Enligt Jonsson beror felen ofta på brister i kommunikationen.

– Det vanliga är klassiska områden, det är kommunikation. Det är en stor del i det. Det är att man inte i stunden har följt de rutinerna eller rutinen är otydlig, säger han.

Han uppger att SOS Alarm ändrar rutiner som visar sig vara otydliga.

– Är det en sådan fråga som är vital för vår bedömning, då måste vi justera så att den blir tydligare, säger Fredrik Jonsson.

Nyhetsredaktionen