Facebook noscript imageLO: Skrota pensionsgruppen
LO: Skrota pensionsgruppen
LO ordförande Johan Lindholm. Foto: Pontus Lundahl / TT
LO ordförande Johan Lindholm. Foto: Pontus Lundahl / TT

Allt fler arbetare tvivlar på att pensionen ska räcka. LO varnar för att systemet inte levererar och vill att Pensionsgruppen avvecklas, enligt en ny rapport.

En undersökning som LO beställt av Indikator Opinion visar att oron för pensionerna är utbredd bland svenska arbetare. Resultatet visar att 73 procent befarar att ekonomin inte kommer att hålla när de lämnar arbetslivet, rapporterar tidningen Senioren.

Organisationen lyfter också att förtroendet för pensionssystemet är svagt. Enligt undersökningen har 65 procent av arbetarna litet tilltro till dagens modell.

LO menar att reformen på 1990-talet lovade ett betydligt bättre utfall än vad som visat sig. Målsättningen var att den allmänna pensionen skulle motsvara omkring 60 procent av slutlönen. I praktiken landar den betydligt lägre, enligt organisationens egna beräkningar.

Sveket är enormt

I en debattartikel i DN ifrågasätter LO-ordförande Johan Lindholm och förste vice ordförande Louise Olsson att alla riksdagspartier står bakom pensionsnivåerna.

De menar att detta endast är möjligt eftersom partierna är bundna till Pensionsgruppen.

”Sveket är enormt och förtroendet är förbrukat”, skriver debattörerna i DN, rapporterar Senioren.

Pensionsgruppen skapades enligt Lindholm och Olsson för att värna 1994 års pensionsöverenskommelse, och LO anser nu att gruppen inte längre fyller den funktionen.

Missnöjet riktas även mot framtidsutsikterna. LO bedömer att yngre generationer kommer att få ännu lägre allmän pension om systemet inte förändras.

Samuel Fornäs

Ekonomireporter.

samuel.fornas@bulletin.nu