
I TV-rutan är hon expertekonomen som räddar svenskar ur skuldfällor. Men samtidigt som Magdalena Kowalczyk spelade in en podd om skuldkrisen var hon betald expertgranskare för lånejämförelsesajten Finansvalp, som tjänar pengar på att förmedla lån, avslöjar Expressen.
Ett anonymt konto på sociala medien X avslöjade i november att ”Lyxfällan”-profilen, som även är känd som världsmästare i thaiboxning och gladiatorn Athena, syntes på Finansvalps hemsida. Där har hon under hela 2024 varit expertgranskare av innehåll om sparande, bolån och kreditkort, rapporterar Expressen.
Samarbetet uppdagades samtidigt som Kowalczyk är programledare för en ny granskande poddserie på Handelsbankens mediekanal EFN, där hon varnar för konsekvenserna av konsumtionslån.
Hävdar att hon blev lurad
– Tanken på att någon klickat in på den där sajten och trott att jag står bakom snabblån får mig att må illa, skriver Kowalczyk på LinkedIn.
Enligt TV4-profilen har sajten i efterhand lagt till affiliatelänkar till lån och krediter runt hennes texter. Hon har nu avslutat samarbetet och återbetalat ersättningen.
Finansvalp bemöter anklagelserna
Olle Pettersson, vd för bolaget bakom Finansvalp, tillbakavisar Kowalczyks version.
– Hon fick betalt för att granska innehåll inom sparande, bolån och kreditkort samt skapandet av en dedikerad sida om henne som ”granskare” på sajten, säger han till Expressen.
EFN:s ansvarige utgivare Leo Lagercrantz försvarar Kowalczyks medverkan i den nya poddserien och menar att hennes trovärdighet inte påverkats.