Facebook noscript imageM-topp kräver kommunala poliser – vill ge dem större befogenheter
Politik
M-topp kräver kommunala poliser – vill ge dem större befogenheter
Moderaterna vill utöka kommunala polisers befogenheter. Foto: Christine Olsson/Linus Sundahl-Djerf/TT/SvD
Moderaterna vill utöka kommunala polisers befogenheter. Foto: Christine Olsson/Linus Sundahl-Djerf/TT/SvD

Stockholmsmoderaterna kräver kommunala poliser med rätt att patrullera dygnet runt och dela ut böter. Oppositionsborgarråd Christofer Fjellner vill se frågan som en central del i M:s valstrategi 2026.

När antalet ordningsvakter minskar i Sverige höjer nu Moderaterna rösten för en ny typ av kommunal polisstyrka. Stockholmspolitikern Christofer Fjellner går i bräschen för förslaget som kan bli en del av partiets valstrategi 2026. Det rapporterar Aftonbladet.

Utökade befogenheter centralt

– Jag tycker att Moderaterna inför nästa val kan gå till val på att införa kommunala poliser. Att det finns brett stöd för det i Moderaterna är på grund av att vi som verkar i Moderaterna i Sveriges kommuner vill ta ett större ansvar för den lokala tryggheten. Det behöver vi göra, säger Christofer Fjellner, oppositionsborgarråd i Stockholm till Aftonbladet.

Förslaget innebär att de kommunala poliserna ska få betydligt större befogenheter än dagens ordningsvakter. De ska kunna patrullera dygnet runt i hela kommunen och få en förlängd utbildning – minst dubbelt så lång som dagens 160 timmar för ordningsvakter.

Vill ge rätt att dela ut böter

En central del i förslaget är möjligheten att bötfälla vid ordningsbrott, exempelvis vid användning av lustgas.

– Det är något som polisen på goda grunder inte har tid att prioritera, men då borde våra ordningsvakter kunna bötfälla de som bryter mot de regler som vi satt upp, säger Fjellner.

”Blir förbannad”

Trots att många kommuner hänvisar till dålig ekonomi för att inte satsa på ordningsvakter, menar Fjellner att det handlar om prioriteringar.

– Jag blir förbannad när jag hör människor säga att kommuner inte har råd med ordningsvakter. Det är trams. Det finns en massa kommunalpolitiker, tyvärr ofta sossar, som inte prioriterar det lokala trygghetsarbetet, säger han.

Cecilia Aspegren

Journalist.