Maktvakuum kan ge chockhöjda drivmedelspriser

Sverige riskerar kraftigt höjda bensin- och dieselpriser under hösten. Om regeringsbildningen drar ut på tiden löper de tillfälliga skattesänkningarna ut utan att en övergångsregering kan gripa in.
I spåren av Irankriget genomfördes under våren och sommaren tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel i två steg, motsvarande totalt fyra kronor per liter.
Både Socialdemokraterna och Moderaterna har hållit dörren öppen för att förlänga sänkningen vid en fortsatt energikris.
Problemet är det politiska läget. Om förhandlingarna om en ny regering drar ut på tiden leds landet av en övergångsregering, vilken enligt praxis inte fattar aktiva budgetbeslut.
– Praxis är kristallklar. Man tar inte några politiska initiativ utan sköter bara de löpande regeringsärendena, säger statsvetarprofessorn Tommy Möller till TT.
Han tillägger att en förlängd skattesänkning normalt sett ses som ett sådant aktivt initiativ.
Den 1 oktober löper det första stödet ut, vilket väntas höja bensinpriset med cirka en krona. Den 1 december försvinner även sänkningen av koldioxidskatten. Det innebär tre kronor dyrare bensin och diesel.
Skulle inga politiska initiativ tas i riksdagen väntas dieselpriset i december ligga runt 27 kronor litern och bensinen på omkring 22 kronor.