Malmöelever stöder sänkt straffbarhetsålder
Riksdagen röstade nyligen igenom en sänkning av straffbarhetsåldern från 15 till 14 år. Förslaget får stöd bland elever på Hermodsdalsskolan i Malmö, som ligger i ett så kallat utsatt område.
För knappt en månad sedan klubbade en majoritet i riksdagen igenom att sänka Sveriges straffbarhetsålder från 15 år till 14.
På Hermodsdalsskolan i Malmö stöder flera elever förslaget när Sydvenskan besöker skolan. Bland dem finns Maria al-Mashhdane, 15, som lyfter betydelsen av att brott faktiskt får konsekvenser.
– De har ingen rätt att döda någon bara för att de är unga, säger hon till tidningen.
– De ska lära sig av misstaget de har gjort, säger Rahand Abbas, 15.
Maysha Sarker, 13, anser dock att insatserna främst borde riktas mot de vuxna som rekryterar barn till brottslighet.
– Det finns en risk att om 14-åringar sätts i fängelse så kommer man att rekrytera yngre barn istället. Och då blir det inte att man löser problemet utan man flyttar bara fram det, säger hon till Sydsvenskan.