Facebook noscript imageMalmölistans Nils Littorin: ”Vi har blivit åtlöje för hela landet”

Malmölistans Nils Littorin: ”Vi har blivit åtlöje för hela landet”

Nils Littorin, partiledare för Malmölistan, menar att Malmö stad styrts fel i decennier och att valresultatet är en reaktion mot det. Foto: David Castor/Wikimedia Commons/Malmölistan
Nils Littorin, partiledare för Malmölistan, menar att Malmö stad styrts fel i decennier och att valresultatet är en reaktion mot det. Foto: David Castor/Wikimedia Commons/Malmölistan

Malmö har blivit ”åtlöje för hela landet” och nuvarande S-styre bedriver ”ren korruption”. Så låter det från Malmölistans partiledare Nils Littorin när Bulletin intervjuar honom om kommunvalsegern – efter decennier av rödgrönt kommunstyre.

Malmölistan har efter valet 2026 tagit sig in i Malmö kommunfullmäktige. Detta efter att oppositionen i staden suttit utanför makten i över 30 år. Partiledare Nils Littorin ser resultatet som en motreaktion på årtionden av rödgrönt styre i kommunen.

– Någonstans måste det komma en reaktion mot det. Och det är den reaktionen, säger Littorin till Bulletin.

Anklagar kommunstyret för korruption

– Socialdemokraterna är ett nationellt och lokalt maktparti som har vuxit fast i sina stolar och agerar maktfullkomligt. Och som i många fall har utfört det jag kallar för ren korruption och rent misshushållning med stadens resurser, säger Littorin.

Han pekar bland annat ut ett exempel där han menar att det styrande partiet köpte över tre miljöpartistiska röster i kommunhuset genom att anställa dem som partisekreterare hos Socialdemokraterna, för att säkra stöd för sin budget.

Enligt uppgifter i Sydsvenskan (2022) handlade det om tre miljöpartister som under mandatperioden 2018–2022 fick heltidstjänster som politiska sekreterare hos det dåvarande S- och L-styret, mot att Miljöpartiet röstade för styrets budget. Sedan sommaren 2022 har samtliga sju partier i Malmös kommunfullmäktige – inklusive S, L och MP själva – skrivit under gemensamma regler som förbjuder den typen av arrangemang.

– Om det hade skett i Indien eller i Venezuela att man betalar människor en lön på 50 000 som är anställda för deras parti för att rösta på deras budget, då hade vi tyckt att det var odemokratiskt att kalla det för korruption eller röstköp. Men när det gäller att det händer i Sverige, så är det precis som att det gäller inte, säger Littorin.

Enligt honom har han själv inte fått svar från Socialdemokraterna när han ställt frågor om saken.

Bulletin har sökt Socialdemokraterna i Malmö för en kommentar om påståendet.

Vill sänka kostnader för bilister

Partiet pekar ut trafiksituationen i Malmö som en akut fråga, med hänvisning till ett stort antal pågående vägarbeten som Littorin menar drabbar småföretagare och pendlare. Malmölistan vill göra det billigare att parkera i staden och samtidigt införa avgiftsfri kollektivtrafik.

Enligt Littorin ligger arbetslösheten i Malmö på omkring 12 procent. Samtidigt vill partiet minska antalet kommunikatörer i kommunen – han uppger att han utgår från siffror från Expressen om att kommunen har över 200 kommunikatörer, men medger att uppgifterna är några år gamla – och istället satsa resurserna på ordningsvakter, undersköterskor och lärare. Han menar att nedskärningen inte skulle skapa fler arbetslösa, utan snarare en omfördelning av tjänster inom kommunen.

Ny politisk skala?

Littorin avfärdar den traditionella vänster-högerskalan som förlegad och beskriver istället en ny, vertikal skala – med eliten längst upp och folket längst ner – där han placerar Malmölistan tydligt på folkets sida.

– Den här vänster-högerskalan är satt på spel sedan länge. Den gäller inte längre. Vi har infört en ny skala som är vertikal, som betyder folket mot eliten. Vi här nere mot dem där uppe. Då är vi på folkets sida. Det är den skalan som gäller nu, säger Littorin.

Han menar att skiftet syns även i hans egen familj. Hans morfar var moderat livet ut, medan hans föräldrar alltid röstat vänster – något Littorin själv gjorde tidigare, men inte längre känner igen sig i.

– Vänster-höger kan man glömma. Det gäller inte.

Han pekar på att de etablerade partierna över tid närmat sig varandra i sakfrågor – och kan svänga snabbt när det gynnar dem. Som exempel nämner han att både Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna tidigare var Nato-motståndare, innan båda partierna bytte fot.

Littorin har inga planer på att sänka tempot efter valframgången.

– Nu kör vi så det ryker, avslutar han.

Cecilia Aspegren

Journalist och biträdande redaktionschef. Har du nyhetstips? Mejla mig gärna: cecilia.aspegren@bulletin.nu