Facebook noscript imageMalmös jättefimp för 300 000 samlar damm i förråd

Malmös jättefimp för 300 000 samlar damm i förråd

Foto: Utskottet
Foto: Utskottet

Den blåa jättefimpen skulle få Möllanborna att fimpa rätt, och den funkade. Trots det står rökmonumentet, som kostade 300 000 kronor, undanställt i ett förråd. Malmö stad lovar att det kommer ut igen, men kan inte säga när, rapporterar Sydsvenskan.

För snart ett år sedan placerades ett rökmonument i korsningen Simrishamnsgatan/Ängelholmsgatan på Möllan i Malmö. Den blåa jättefimpen skulle få folk att fimpa rätt genom att ge ifrån sig en röksignal när man släckte en cigarett i den. Men efter bara ett par månader togs den in för vintern, och den har inte kommit ut igen, rapporterar Sydsvenskan.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.