Facebook noscript imageMan död efter bråk i Malmö – fyra anhållna
Man död efter bråk i Malmö – fyra anhållna
Bild från lägenheten i Malmö där en man i 45-årsåldern attackerades med kniv. Mannen har avlidit från sina skador. Foto: Johan Nilsson/TT
Bild från lägenheten i Malmö där en man i 45-årsåldern attackerades med kniv. Mannen har avlidit från sina skador. Foto: Johan Nilsson/TT

En man i 45-årsåldern har avlidit efter att ha blivit knivskuren i en lägenhet i Malmö. Fyra personer är nu anhållna, misstänkta för mord och grov utpressning.

En man har mördats i en lägenhet på Erikstorpsgatan i Malmö. Larmet kom in på lördagen efter att flera personer ringt polisen om ett bråk i fastigheten.

När polisen anlände till platsen anträffades en skadad man med stick- eller skärskador. Mannen fördes med ambulans till sjukhus men avled senare under eftermiddagen, meddelar polisen.

Händelsen utreddes till en början som försök till mord, men omrubricerades till mord när mannen avled.

Polisen spärrade av både lägenheten och trapphuset för teknisk undersökning. Ett särskilt PL24-område upprättades även vid sjukhuset i Malmö för att upprätthålla ordning och säkerhet.

Fyra gripna

Fyra personer greps under kvällen. Misstankarna rör mord, grov utpressning och misshandel, enligt Polisen. På söndagsmorgonen meddelade polisen att samtliga fyra är anhållna. Tre är misstänkta för grov utpressning medan den fjärde är misstänkt för mord.

Den avlidne mannen är i 45-årsåldern och hans anhöriga har underrättats. Polisen är nu klara med den tekniska undersökningen på brottsplatsen.

Cecilia Aspegren

Journalist och biträdande redaktionschef. Har du nyhetstips? Mejla mig gärna: cecilia.aspegren@bulletin.nu