
Den man som dog i bilexplosionen vid ett Trump-hotell i Las Vegas var en amerikansk elitsoldat i aktiv tjänst. Polisen tror att han sköt sig själv i huvudet före explosionen.
Flaket på den Tesla Cybertruck som på nyårsdagen exploderade vid ett Trump-hotell i Las Vegas var fullt med bensin, camping-gas och storskaliga fyrverkerier. Mannen som dog i explosionen hade en skottskada som verkar vara självförvållad, uppger polisen.
– Vi upptäckte genom rättsläkaren att personen hade fått en skottskada i huvudet innan fordonet exploderade, sade Kevin McMahill, sheriff i Las Vegas, vid en pressträff.
Inte identifierad
Två pistoler har hittats i bilen liksom ett pass, militärt id-kort och en Iphone. Mannen har inte identifierats men id-handlingarna och en tatuering på kroppen tyder på att det rör sig om en 37-årig man från Colorado, uppger McMahill.
Han var en amerikansk soldat som tillhör arméns specialstyrka Gröna baskrarna och tjänstgjorde vid den militära anläggning som tidigare hette Fort Bragg i delstaten North Carolina, numera Fort Liberty, uppger armén i ett uttalande.
Han hade varit i aktiv tjänst sedan 2006 och tjänstgjort i bland annat Afghanistan och Tadzjikistan. När han dog var han på en av armén godkänd ledighet.
Saknar motiv
Det finns inga tecken på att dådet hade någon koppling till terrorrörelser, enligt FBI.
– Vi har för tillfället inte någon information som tyder på att det utgick från någon särskild ideologi, säger FBI-agenten Spencer Evans.
Men det faktum att det var just en Tesla som användes, och att den ställdes vid ett hotell ägt av den tillträdande presidenten Donald Trump gör ändå att man utreder eventuella politiska motiv.
Körde runt i Vegas
Kameror och vittnen i spelstaden i Nevada har klargjort att föraren körde runt längs den ikoniska huvudgatan Las Vegas Boulevard, ofta kallad ”The Strip”, ett bra tag innan bilen på nyårsdagens morgon närmade sig hotellet vars guldiga fasad bär Trumps namn.
– Fordonet kör rätt upp till hotellets inglasade entré och rök vällde ut från det. En stor explosion inträffar sedan i fordonet, sade Kevin McMahill.
Sju personer i närheten av bilen skadades av smällen, men McMahill säger att det faktum att sprängmedlen lagts på bilens flak begränsade explosionseffekten runtom.
– Det faktum att det var en Cybertruck begränsade skadorna på hotellentrén, eftersom explosionen riktades uppåt.