Facebook noscript imageMätning: Fler säger nej till V i regering
Hoppa till innehållet

Mätning: Fler säger nej till V i regering

Nooshi Dadgostar (V). Foto: Bene Riobó, CC BY-SA 4.0.
Nooshi Dadgostar (V). Foto: Bene Riobó, CC BY-SA 4.0.

I Indikator Opinions oktobermätning för Ekot säger 42 procent av väljarna att de inte vill se Vänsterpartiet i regeringen. I mars var andelen 31 procent. Samtidigt minskar motståndet mot Miljöpartiet.

Väljarna fick frågan om det finns något parti som de absolut inte vill se i regeringen. Sedan i mars har andelen som svarar Vänsterpartiet stigit från 31 till 42 procent, en ökning med elva procentenheter.

Marsmätningen gjordes före valet. Enligt Ekot var motståndet mot Vänsterpartiet i regeringen mindre då än det är nu.

Per Oleskog Tryggvason, opinionschef på Indikator Opinion, säger att det framför allt är väljare till Tidöpartierna som har starka antipatier mot Vänsterpartiet. En del av Centerpartiets väljare har det också.

Utdragen regeringsbildning

Jan Teorell, professor i statsvetenskap vid Stockholms universitet, tror att förändringen kan bero på att det har tagit lång tid att bilda regering.

– Att det skulle vara så att det är fler som har fått ögonen på att V hör till de partier som blockerar en regeringsbildning, kanske särskilt då en liten bit höger ut eller bland Centerväljare. Det verkar inte en orimlig tolkning, säger han.

Hans gissning är att utvecklingen hänger ihop med det aktuella läget.

Mindre motstånd mot MP

För Miljöpartiet går utvecklingen åt andra hållet. I oktober uppger 20 procent att de inte vill se partiet i regeringen, jämfört med 30 procent i mars.

Jan Teorell påpekar att många på högerkanten ogillar Miljöpartiet starkt.

– Men man är inte riktigt lika avogt inställd mot dem som regeringsparti. Och det kan ju göra med att man helt enkelt är van vid att de har suttit i regeringen, säger han.

Flest säger nej till SD

Sverigedemokraterna är dock det parti som har störst motstånd mot sig. 46 procent av väljarna vill inte se partiet i regeringen.

Sedan i mars har andelen som inte nämner något parti alls minskat från sju till fyra procent. Andelen som svarar vet ej har gått ner från fem till två procent.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu