
En kvinna i 25-årsåldern upptäcktes livlös på Fjärdhundragatan i Enköping under fredagsmorgonen. Hon var kraftigt nedkyld men återfick medvetandet i ambulansen.
Det var strax före klockan sju på fredagsmorgonen som en förbipasserande upptäckte den livlösa kvinnan och larmade SOS Alarm. När polisen anlände till platsen var kvinnan fortfarande medvetslös.
Kraftigt nedkyld
Efter omhändertagande av sjukvårdspersonal vaknade kvinnan och kunde kommunicera med räddningspersonalen. Hon var dock kraftigt nedkyld och fördes till sjukhus för vidare vård, uppger polisen på sin hemsida.
Polisen utreder händelsen
Polisen spärrade av platsen och genomförde dörrknackning i området. I nuläget finns inga misstankar om brott, men omständigheterna kring hur kvinnan hamnade på platsen är oklara.
– Vi är intresserade av allmänhetens iakttagelser från natten och morgonen, uppger polisens kommunikationsenhet i region Mitt.
Den som har information som kan vara av betydelse för utredningen uppmanas kontakta polisen på telefonnummer 114 14.