
Europa är på helspänn inför torsdagskvällens möte mellan USA:s president Donald Trump och Giorgia Meloni. En förhoppning är att den italienska premiärministern – av Trump beskriven som en ”fantastisk ledare” – ska lyckas få USA att rucka på sig i tullfrågan.
Giorgia Meloni, som delar många av Trumps värderingar, blir den första europeiska ledaren att besöka Vita huset sedan tullkriget drog i gång.
I italienska medier lyfts i dag frågan om huruvida hon kan komma att utsättas för liknande politiskt spel som det Volodymyr Zelenskyj råkade ut för under sitt besök i Washington i slutet av februari. Då blev den ukrainske presidenten utskälld av Trump och vicepresident JD Vance inför världens ögon.
Hon har tidigare kritiserat beskedet om tullar på 20 procent mot europeiska varor, vilka nu har pausats. Men under den osäkra situationen har hon också uppmanat till lugn och bett EU att inte vidta några motåtgärder.
Vid mötet vill hon säkerställa att vänskapsbanden med Trump är intakta. Meloni har framställt sig själv som den enda EU-ledaren som potentiellt kan trappa ned konflikten genom sin personliga relation till USA:s president – när han svors in i januari var hon en av få ledare från Europa som var inbjuden.
Ett annat mål är att få till ett möte mellan presidenten och EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen, enligt medier i Italien. Trump och hans närmaste medarbetare har hittills visat ett ytterst begränsat intresse för att träffa företrädare för EU, som enligt den amerikanske presidenten bildades ”för att jävlas med USA”.
Mötet inleds klockan 18 svensk tid.