Facebook noscript imageMicrosoft mångmiljardsatsar på AI
Ekonomi
Microsoft mångmiljardsatsar på AI
Microsoft vd Satya Nadella. Arkivbild. Foto: Charles Rex Arbogast/AP/TT
Microsoft vd Satya Nadella. Arkivbild. Foto: Charles Rex Arbogast/AP/TT

Techjätten Microsoft ska investera svindlande 80 miljarder dollar, motsvarande nästan 900 miljarder svenska kronor, i utbyggnaden av olika datahallar kopplat till AI-verksamhet.

Mer än hälften av investeringarna ska ske redan detta halvår, meddelar företaget i en blogguppdatering.

Såväl Microsoft som Amazon har under under senare tid initierat jättesatsningar för att bygga ut sin AI-kapacitet. Såväl Microsoft, Amazon som Google har dessutom skrivit avtal om att ta del av el som producerats från kärnkraftverk för att driva de nya jättesatsningarna.

I Microsofts fall handlar det om att man ingått ett avtal med bolaget som äger det nedlagda atomkraftverket Three Mile Island i Pennsylvania, USA, känt från Harrisburgolyckan 1979.

Den ena av de två reaktorerna var opåverkad av den härdsmältan. Planen är den ska tas i bruk igen och att Microsoft ska få den el som produceras.

Enligt Financial Times har Microsoft varit den ledande inköparen under AI-boomen. Under 2024 köpte företaget exempelvis 485 000 chip från Nvidia – dubbelt så många som sina största konkurrenter, Amazon och Google.