
Javier Milei, Argentinas president – känd för att vifta med motorsåg som symbol för nedskärningar – höll ett brandtal under FN:s generalförsamling i New York på tisdagen. Den självutnämnde libertarianen, som tidigare lovat att ”såga ner” den byråkratiska statsapparaten, riktade nu sin verbala motorsåg mot ”woke-kulturen” och FN:s agenda.
– Kollektivismen och moraliskt poserande och woke-agendan håller på att krocka med verkligheten, dundrade Milei från talarstolen.
Precis som han tidigare gått till attack mot Argentinas byråkrati, menade han nu att FN har svikit sitt ursprungliga uppdrag och istället blivit en organisation som försöker diktera hur människor ska leva sina liv.
– Vi har gått från att vara en organisation som eftersträvade fred till en organisation som tvingar på sina medlemmar en ideologi om en ändlös lista av samhällsfrågor, fortsatte presidenten med dräpande kritik.
Sågade FN:s 2030-agenda
Milei riktade särskilt hård kritik mot FN:s 2030-agenda för hållbar utveckling, som omfattar 17 globala mål inom områden som klimat, fattigdomsbekämpning och jämställdhet. Presidenten gick till storms mot agendan och beskrev den som ”inget annat än ett supranationellt statligt program som är socialistiskt till formen”.
– Även om den har goda intentioner i sina mål, är 2030-agendan inget annat än ett program för en supranationell regering som kränker nationernas suveränitet och individers rättigheter till liv, frihet och egendom, dundrade Milei och fortsatte:
– Det är en agenda som påstår sig lösa fattigdom, ojämlikhet och diskriminering med lagstiftning som helt enkelt förvärrar dessa problem. Världshistorien har visat att det enda sättet att garantera välstånd är genom att begränsa monarkens makt, garantera likhet inför lagen, försvara rätten till liv, frihet och individens ägande och egendom.
Argentina omfamnar frihetsidéer
Den argentinske presidenten deklarerade stolt att hans land nu har valt att omfamna ”frihetsidéer”:
– Vi tror på försvaret av liv för alla. Vi tror på försvaret av egendom för alla. Vi tror på yttrandefrihet för alla. Vi tror på religionsfrihet för alla. Vi tror på handelsfrihet för alla, och vi tror på begränsad regering för alla.
Gav FN:s framtidspakt tummen ner
Avslutningsvis gav Milei FN:s framtidspakt, som undertecknades på söndagen, en rejäl känga. Han uppmanade alla fria nationer att stödja Argentina i att upprätta en ny agenda för FN – en agenda för frihet.
– Ni bör veta att Argentina, Republiken Argentina, kommer att överge sin historiska neutralitetspolitik och kommer att stå i frontlinjen i kampen för att försvara friheten, deklarerade Milei och avslutade sitt tal med emfas:
– Länge leve friheten, för helvete.