Facebook noscript imageMisstänkt erkänner mord på kvinna i Märsta
Nyheter
Misstänkt erkänner mord på kvinna i Märsta
En man i 40-årsåldern har häktats misstänkt för mord på en kvinna i Märsta. Foto: Caisa Rasmussen/TT
En man i 40-årsåldern har häktats misstänkt för mord på en kvinna i Märsta. Foto: Caisa Rasmussen/TT

En man i 40-årsåldern har häktats misstänkt för att ha mördat en kvinna i Märsta i helgen. Han erkänner mordet. Offret blev slumpmässigt utvalt, enligt polisen.

Den misstänkte mannen har suttit anhållen sedan i måndags kväll och han motsatte sig inte att bli häktad.

– Han har varit väldigt tydlig med varför han har gjort det här och hur han har resonerat och vad som har föranlett det här, säger hans advokat Mikael González.

– Han har mått dåligt under en väldigt lång period och någonstans blev det här kulmen på hans dåliga mående tyvärr.

Talade i telefon

Den mördade kvinnan var i 30-årsåldern. Hon hittades svårt skadad i ett skogsområde i Märsta, norr om Stockholm, i söndags kväll. Där avled hon också av sina skador. Enligt polisen använde mördaren ett vasst föremål.

Kvinnan talade i telefon när hon angreps. Personen som hon talade med larmade sedan polisen, kring klockan 23 på kvällen.

Enligt polisen blev kvinnan slumpmässigt utvald av mannen.

– Det fanns ingen koppling mellan dem, säger chefsåklagare Peter Claeson till TT.

– Motivet går att finna i psykisk ohälsa under en längre tid.

Har tvångsvårdats

Den misstänkte mannen har tidigare bedömts lida av en allvarlig psykisk störning, enligt handlingar som TT har tagit del av. Han har blivit föremål för tvångsvård flera gånger under de senaste åren. Enligt en läkare har mannen vid ett tillfälle ”varit mycket våldsam och utåtagerande” i samband med att han återinsjuknat, vilket Aftonbladet var först att rapportera om.

– Tingsrätten har beslutat att han ska genomgå en undersökning som ska utreda frågan om han är allvarligt psykiskt störd och om han varit det vid gärningen, säger Mikael González.

Varför har mannen inte fått fortsatt tvångsvård?

– Det är väl en fråga som vi alla bör ställa oss på samhällsnivå. Det jag vet är att han har efterfrågat samtalskontakter och kontakter inom psykiatrin, men på ett eller annat sätt har det bevisligen inte fångats upp.